RECENZIÓK
Olvass bele – A kultúrakirakat
"„…a nézőpont – mint a legtöbb gyerekhangon írt, jól sikerült könyv esetén (és elsőként Janikovszky Éva jut eszembe) –, számos felnőtt számára jelent majd újdonságot; egészen jól felfedi, mit láthat, mit vehet észre egy gyerek a pandémiából, a családi életből, a közéletből. Megjelennek a felnőtt félelmei, szorongásai is, ahogyan a gyerek érzékeli, bármennyire igyekeznek is elrejteni előle. Gyermeki véleményt kapunk a családi szerepekről, költségvetésről, a viszonyról az iskolával, a szolidaritásról és még sok minden másról. (...)
A remekbe szabott illusztrációkkal színesített történet (Buzási Gyopár-Orsolya munkái) mégsem csak pandémiáról meg szorongásról szól; sokkal inkább a mikroközösségek, a család, a rokonok, a közösségek megtartó erejéről. Ha nem lenne annyira elcsépelt, egyszerűen csak azt írnám: a szeretetről."
(Tóth Zsuzsanna)
Librarius
"A Szerintemezeazegész elgondolkodtató, és/de mókás és szórakoztató. Nyilván másfajta üzenetet hordoz a felnőttek és a gyerekek számára, és ezt az összetettséget hang- és egyensúlyozzák tovább Buzási Gyopár-Orsolya nehezen meghatározható hangulatú illusztrációi, melyek magukra fordítják az olvasó-lapozgató ember figyelmét, és tovább gazdagítják az amúgy is szokatlan hangulatú szöveget. Amit Jakabovics Tibor a nyelvi megformáltsággal hozzátesz a – magában egyszerű – történethez, azt hangulatban tovább emeli Buzási Gyopár-Orsolya. Ezek a képek nem akarnak „szépek lenni”, sokkal inkább sűrűnek és gondolatébresztőnek mutatkoznak, s elrugaszkodnak attól a hagyományos képi világtól, amit meseillusztrációként megszoktunk-megszerettünk. És ez jól van így."
(Grozdits Hahó)
Prae
"Szintén szóba került, hogy mennyire következett ez a mostani kötet Jakabovics Tibor előző, Mókusugrás – Ültess fát című könyvéből. „Szerintem aki egyszer belekóstolt, és úgy érezte, sikerült valamit teremteni, az soha többet nem szabadul” – vélekedik erről az író. De vajon mennyire segítheti műve a szülőket abban, hogy megértsék a kicsik lelki világát? A pszichológus szerint sok kifejezés összetett, komplikált, például a kommunikációs csatorna, vagy a mordizomadta, mint bosszankodás, ezeket először neki is meg kellett érteni. De ezáltal közös, családi élményt adhat, együtt is meg lehet beszélni a hallottakat. A műben is sok új kísérlet jelenik meg, egy hiba, egy váratlan helyzet új lehetőségekhez vezethet, új hobbik kipróbálásához, amik akár állandó részei lehetnek később a mindennapjainknak. Az illusztrációkból szintén lehet inspirálódni, mit és hogyan lehet közösen játszani, alkotni."
(Márkus Judit)